O przedszkolu

Otwarcie przedszkola, które początkowo mieściło się w Domu Kultury Huty Baildon przy ul. Wojciecha, nastąpiło 1 maja 1945 roku, było to wtedy przedszkole jednooddziałowe.

1 września 1946 roku dyrekcja Huty Baildon oddała na użytek dzieci mieszkanie byłego dyrektora, przystosowane do potrzeb przedszkola. Piękna willa w ogrodzie przy ul. Chorzowskiej rozbrzmiewała śmiechem i gwarem dzieci.

19 lutego 1962 roku przedszkole przeniesiono do nowego budynku przy ul. Ściegiennego 27. Przestronne sale budynku ofiarowanego po raz kolejny przez hutników Baildonu olśniły dzieci, personel i rodziców.

22 lipca 1962 roku do dyspozycji dzieci oddano piękny ogród z nowocześnie wyposażonym placem zabaw.

1 września 1990 roku z przyzakładowego przedszkola Huty Baildon placówka stała się Miejskim Przedszkolem nr 27 przy ul. Ściegiennego.

2 maja 2005 roku przedszkolu zostało nadane imię Plastusia i Tosi. Wszyscy bardzo się cieszyli.

Dyrektorki przedszkola:

Erna Czakańska (1 maj 1945 – 31 sierpień 1950)

Helena Mayerberg (1 wrzesień 1950 – 31 sierpień 1974)

mgr Kazimiera Kubat (1 wrzesień 1974 – 31 grudzień 1990)

Cecylia Wziątek (1 styczeń 1991 – 31 sierpień 2000)

mgr Grażyna Smoczyńska-Wistuba (1 wrzesień 2000 - 30 czerwiec 2011)

mgr Anna Bielaś (1 lipiec 2011 – nadal).

W naszym przedszkolu przez cały rok przedszkolny dzieje się wiele różnorodnych i ciekawych rzeczy, spotkań, które radują dzieci oraz doskonalą je i rozwijają w różnych dziedzinach i sferach (intelektualnej, ruchowej, zdrowotnej, muzycznej).
Wznowiliśmy akcję "Zbieramy makulaturę - oszczędzamy las".
Od kilku lat dwie najstarsze grupy - "Plastusie" i "Motylki" - biorą udział w cyklicznych spotkaniach w Domu Kultury Koszutka dotyczących dziecięcych emocji, zachowań dzieci w różnych sytuacjach, pokonywania dziecięcych lęków.
Dbając o zdrowie naszych przedszkolaków, prowadzimy akcje: "Zdrowe ząbki" (codzienne, prawidłowe mycie zębów w przedszkolu) oraz "Akademia Pluszowego Misia" (z udziałem studentów medycyny, mająca na celu pokonanie lęku przed wizytą u lekarza i pobytem w szpitalu).
Dzieci uczęszczające do naszego przedszkola mają możliwość poznania ciekawych instrumentów muzycznych oraz utworów muzyki poważnej dzięki cyklicznym spotkaniom z muzykami ze stowarzyszenia Silesia.
Każdego roku na wiosnę najstarsza grupa odwiedza okoliczne szkoły podstawowe, aby zapoznać się z budynkiem szkoły, salami lekcyjnymi, świetlicą, co ułatwia dzieciom przekroczenie progu szkolnego w nadchodzącym roku szkolnym.
W celu przybliżenia dzieciom kultury żywego słowa co dwa miesiące w naszym przedszkolu goszczą teatrzyki prezentujące literaturę dziecięcą.
Organizowane są również atrakcyjne wyjazdy, m.in. do Planetarium, Teatru Ateneum w Katowicach, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Teatru Dzieci Zagłębia oraz Muzeum Śląskiego.
Co roku w naszym przedszkolu odbywają się Dni Otwarte, w czasie których rodzice i dzieci - przyszłe przedszkolaki - mogą zapoznać się z przedszkolem, jego ofertą oraz atmosferą, jaka u nas panuje.